Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Významné osobnosti

Terézia Münichová

(1869-1936)

20140624_100644__Minuchov_z_Kopernice.jpgBabka z Kopernice, tak volali Teréziu Münichovú preslávenú ľudovú liečiteľku, ktorá vynikala výbornými liečiteľskými vedomosťami. Začiatkom 20. storočia boli jej liečiteľské úspechy také známe, že i dnes takmer 80 rokov po jej smrti, rozprávajú o nej informátori z rôznych oblastí Slovenska s obdivom a úctou. Terézia sa narodila v rodine malého sedliaka. Vyrastala spolu so svojimi ôsmimi sestrami.

Už ako 16 ročná začala slúžiť u lekára Teschlera v Kremnici, kde sa priučila základným vedomostiam o rôznych chorobách. Miestny lekár, objavil jej „schopnosť - určovať diagnózu magnetizmom, ktorý mala v ľavej ruke.“ Neskôr ako 25 ročnú ju lekár poslal na mesačný kurz pre pôrodné babky. Po absolvovaní kurzu sa vrátila do rodnej dediny, kde vykonávala 40 rokov prácu pôrodnej babky a ľudovej liečiteľky.

Denne prijala priemerne päťdesiat pacientov, tento počet ovplyvnil vybudovanie lepšej prístupovej cesty pre vozy z Kremnice do Kopernice začiatkom prvej republiky. Medzi miestnymi obyvateľstvom vládlo presvedčenie, že je to na pokyn prvého prezidenta Tomáša Garrigua Masaryka. Takto chcel vyjadriť vďaku koperničanom. Údajne jeho dcéru Alicu vyliečila v tej dobe už veľmi známa ľudová liečiteľka. Alica vraj aj v dospelom veku trpela nepríjemným neduhom, že sa často pomočovala.

Jej liečiteľská činnosť si vyslúžila nielen veľa obdivu, ale aj mnoho závisti, čo dohnalo mnohých neprajníkov k zosnovaniu prepadu. Jedného dňa v roku 1936 bola v obci tancovačka, počas tejto noci neznámy útočník vkĺzol cez okno do domu babky, kde ju ťažkým predmetom udrel do hlavy. Neskôr útočník zistil, že sa vo vedľajšej izbe nachádza vnučka Vilma a tak ju omráčil. Po tomto zákernom čine sa liečiteľka už nikdy nepozviechala. Ľudia sa často pýtali, či predsa len nepoznala muža, ktorý ju napadol. Po položení tejto otázky sa Terézia vraj tvárila vždy záhadne. Medzi miestnymi ľuďmi sa povrávalo, že to bol človek z blízkej dediny, ktorého podplatili lekári z okolitých miest. Taktiež sa hovorí, že záhada by ostala záhadou, keby sa jedného dňa neozval Peter D., ktorý momentálne žije neďaleko Mníchova. Peter je presvedčený, že na Teréziu zaútočil jeho strýko, ktorý sa k činu nikdy otvorene nepriznal. 10. októbra 1936, tri mesiace od jej prepadnutia zomiera ako obeť nenávisti spolu so svojou maloletou vnučkou Vilmou Mavovejskou, vo veku 67 rokov.

Jozef Kotschner

Jozef Kotschner, farár pôsobiaci v Kopernici, bol veľmi uznávaným človekom. V Kopernici pôsobil od roku 1916. Farár vo veľkom gazdoval mal veľa statku a zaoberal sa včelárstvom. Od štátu však za svoje bohoslužby nedostával žiadny prísun financií, žil len z toho, čo mu dali ľudia za krsty a svadobné obraty. V obci bol v súdržnosti s miestnym učiteľom a notárom. Pre našu obec bol veľmi významným človekom, dokonca si ho pamätajú i niektorí starší obyvatelia obce.

Jozef Engl

Jozef Engl bol učiteľom v Rímsko-katolíckej školy v Kopernici od roku 1927 a neskôr až do roku 1934 dlhoročným správcom školy. Býval v školskom dome, ktorý odkúpil a opravil. Z rozprávaní starších pôvodných obyvateľov sme sa dozvedeli, že bol veľmi dobrým človekom. Jeho najväčšou vášňou bola hra na husliach. V čase Slovenského národného povstania bol člen Deutsche Partei uväznený vo väzení v Červenej veži v Kremnici. Osud obľúbeného učiteľa nebol ľudom ľahostajný a tak mu často krát nosili chlieb a potraviny, ktoré mu podávali cez malé okienko. Po prepustení z väzenia sa vrátil do obce ku svojej rodine.

Jozef Pribilinec

Jozef Pribilinec študoval na SOU Elektrovodu v Kremnici, od roku 1977 sa stpribilinec_ctk.jpgal členom chodiacej skupiny banskobystrickej Dukly ASVŠ.                                 V rokoch 1994-1998 bol poslancom NR SR za SDĽ.

Úspechy Jozefa Pribilinca

  • juniorský svetový rekordérona 10 km,
  • juniorský majster Európy (1979),
  • 10. miesto na Svetom pohári na 20 km v Eschborne (Holandsko),
  • 20. miesto na OH v Moskve,
  • 2. miesto na ME v Aténach v roku 1982, 
  • 2. miesto na MS v Helsinkách v roku 1983,
  • 1. miesto na Svetovom pohári v Bergene v roku 1983,
  • majster Európy v Stuttgarte v roku 1986,
  • 2. miesto na rímskych MS v roku 1987
  • zlatá medaila na Olympijských hrách v  Soule v roku 1988.

 

                                                                                                 


 

dnes je: 18.10.2019

meniny má: Lukáš

podrobný kalendár

www.slovensko.sk

webygroup
ÚvodÚvodná stránka